עמוד הבית > טיפולי חניכיים > השתלות חניכיים

לקביעת תור לבדיקה השאר פרטים ונחזור אלייך בהקדם:

השתלות חניכיים

מהי השתלת חניכיים?

כשהחניכיים הולכות ונסוגות, הגוף שלנו מאבד את ההגנה הטבעית שלו על השיניים, הן נגד חדירתן של הבקטריות והן נגד נזקים או פצעים שעלולים להיווצר באזור. כשסיבת נסיגת החניכיים היא בעיה ספציפית, שיקום באמצעות השתלות חניכיים הופך לאפשרות ממשית. השתלות חניכיים פותרות בעיות רבות שמקורן בנסיגת קו החניכיים והבחירה בסוג ההשתלה המתאים, הינה נגזרת של הנתונים הספציפיים של המטופל/ת ושל הצרכים הייחודיים הנגזרים ממצבו.

תהליך ההשתלה

התהליך העקרוני של השתלות חניכיים זהה בכל סוגי שיטות ההשתלה – רקמות הנלקחות מאזור אחר או מגורם חיצוני המושתלות באזור הנסוג ומספקות לו הן את הכיסוי הנדרש לשורשי השיניים. מעבר לכך, קיימות ארבע שיטות השתלת חניכיים, והבחירה ביניהן נעשית לפי הנתונים הספציפיים של המטופל/ת:

  • השתלת חניכיים באמצעות השתלת רקמות חיבור – השיטה הנפוצה יותר. בטיפול מבוצע חתך בחיך שמוסת הצידה, ודרכו נשלפת רצועת הרקמות שמתחתיו (רקמות חיבור תת אפיתל). את הרקמות תופרים לרקמת החניכיים המקיפה את השורש החשוף. גם החיך נסגר באמצעות תפרים.
  • השתלת חניכיים חופשית – בדומה לסוג ההשתלה הקודם, גם סוג השתלה זה כולל שימוש של רקמות שמקורם בחך, אך במקום להסיר את רצועה העור על מנת להשתמש ברקמות שמתחתיה, נשלפת כמות רקמות קטנה ישירות מהחך ורקמות אלה הן המוצמדות לאזור החניכיים המטופל. הטכניקה מיושמת באנשים בעלי חניכיים דקות שזקוקים לתוספת הרקמות כדי להרחיבן.
  • השתלת חניכיים סביבתית – בתהליך נלקחות הרקמות מסביבת החניכיים שסמוכה לשן אותה רוצים לכסות באמצעות חתך חלקי. התהליך מתאים ליישום רק אצל מטופלים בעלי רקמת חניכיים עבה.
  • אלודרם – שיקום באמצעות חומר חיצוני המיועד להחלפת רקמות המטופל. שיטה שצוברת תאוצה בתחומים הכירורגיים השונים. יתרונה הגדול הוא בכך שאין צורך באזור התורם של המטופל, ולכן, ההחלמה מרוכזת רק באזור המטופל ואינה עוסקת באזור נוסף.

מה צריך לדעת לאחר ההשתלה?

במרבית המקרים, בסיום התהליך, ניתן ללכת הביתה. הרופא המנתח יצייד אתכם בהוראות מעשיות ספציפיות הנוגעות ל”עשה” ו”אל תעשה”. לדוגמה, האיסור לצחצח את קו החניכיים עד להחלמה מוחלטת, אכילה של מזונות רכים וקרים ושטיפת הפה בחומר אנטי בקטריאלי מיוחד. זמן ההחלמה הממוצע נע בין שבוע לשבועיים, אבל ניתן לשוב לעבודה ולחיי השגרה כבר יום לאחר ביצוע השתלות חניכיים.

לקביעת תור לבדיקה השאר פרטים ונחזור אלייך בהקדם:

נגישות